حضور «عماد افروغ» و «نماینده رهبری در دانشگاه‌ها» در شانزدهمین اجلاس معاونان فرهنگی دانشگاه‌ها

شنبه ١١ آبان ١٣٩٨ ساعت ٨:٥٧ ق.ظ   ( بازدید : 117 نفر )


حضور «عماد افروغ» و «نماینده رهبری در دانشگاه‌ها» در شانزدهمین اجلاس معاونان فرهنگی دانشگاه‌ها

 

شانزدهمین اجلاس معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، پنج‌شنبه نهم آبان‌ماه به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی همدان برگزار شد. در این نشست «دکتر عماد افروغ جامعه‌شناس و استاد دانشگاه» و «حجت‌الاسلام‌والمسلمین مصطفی رستمی رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها» به عنوان اعضای میهمان حضور داشته و به ایراد سخنرانی پرداختند.

به گزارش مفدا، "شانزدهمین اجلاس معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور" با حضور دکتر سیماسادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت روز پنج‌شنبه هشتم آبان به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی همدان برگزار شد. در این اجلاس یک روزه گزارش عملکرد چهار ماهه معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت ارایه و برنامه‌های پیش روی معاونت تبیین شد.

در ابتدای این اجلاس دکترحیدری‌مقدم ؛ رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان، یکی از مشکلات دانشگاه‌های علوم پزشکی در حوزه فرهنگی را "موضوع پوشش حرفه‌ای " ذکر کرد و  گفت: بحث پوشش حرفه‌ای چه در دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها و چه در بیمارستان‌ها و شبکه‌های بهداشت و درمان از اهمیت خاصی برخوردار است؛ پیشنهادم این است که برای حل این موضوع کارگروهی متشکل از پنج نفر از مسوولان نهاد نمایندگی مقام  معظم رهبری در دانشگاه‌های علوم پزشکی و پنج نفر از شما معاونان تشکیل شود؛ چرا که این موضوع به عنوان یک چالش در همه دانشگاه‌های علوم پزشکی مطرح است و باید به یک راهکار و دستورالعمل مشخصی در این حوزه برسیم.

وی، با اشاره به اینکه بی‌تحرکی، چاقی و افسردگی در دانشگاه‌ها خطراتی است که اگر به آنها توجه نشود، ممکن است عواید  جبران ناپذیری داشته باشد، اظهار کرد: باید با برگزاری کارگاه‌ها و کلاس‌های آموزشی زیر نظر مدرسان مجرب و مدیریت خوب در این حوزه، بر خیلی از مشکلات در این زمینه فائق شویم و در این جا نقش شما معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی بسیار حیاتی و مهم است. باید با برگزاری این کارگاه‌ها به دانشجویان یاد دهیم که چطور از بحران‌های مختلف و چالش‌های پیش رو عبور کنند. شما به عنوان متولیان فرهنگی دانشگاه‌های علوم  پزشکی با برگزاری اقدامات چاره‌ساز از طریق کارگاه‌های آموزشی می‌توانید خیلی از دغدغه‌های دانشجویان و خانواده‌های آنان را در زمینه آسیب‌های اجتماعی مرتفع کنید.

حیدری‌مقدم با اشاره به اینکه امسال و سال آینده با دو چالش جدی انتخابات مجلس شورای اسلامی و انتخابات ریاست جمهوری مواجه هستیم، خاطرنشان کرد: این دو رویداد مهم سیاسی می‌تواند کانون بحران‌های دانشجویی در دانشگاه‌های علوم پزشکی به خصوص دانشگاه‌های کوچک باشد؛ چرا که در دانشگاه‌های کوچک، کوچکترین گزارشی در حوزه سیاسی و انتخابات می‌تواند یک چالش برای دانشگاه‌ها و وزارت بهداشت ایجاد کند؛ تلاش ما باید این باشد که فقط به سمت و سویی حرکت کنیم که شور و نشاط انتخابات در فضای دانشگاه‌ها به صورت معقول زیاد شود و  دانشجویان وارد مسائل حاشیه‌ای نشوند.

«مشروح این خبر را اینجا بخوانید»

در ادامه دکتر سیما سادات لاری، ضمن اشاره به برگزاری سومین روز از "بیست و چهارمین جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت" همزمان با برگزاری این اجلاس، بیان داشت: برگزاری بیست و چهارمین جشنواره را فرصت مغتنمی دانستیم تا در حاشیه آن نشستی با معاونان محترم فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی داشته باشیم؛ اگر چه اولین اجلاس معاونان را سه ما قبل برگزار کردیم با این حال این توفیقی است که بار دیگر در خدمت شما عزیزان هستیم.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت به شرایط دشوار ایجاد شده در حوزه معاونان فرهنگی و دانشجویی به واسطه مشکلات بودجه‌ای و افزایش پذیرش دانشجویان اشاره کرده و خاطر نشان کرد: این را می‌دانم که دوران سختی پشت سر گذاشته‌ایم، به خصوص با افزایش سهمیه‌های پذیرش دانشجویان که امسال شاهد آن بوده‌ایم؛ به نحوی که در برخی رشته‌ها این افزایش ظرفیت حدود ۴۰ درصد بوده است.

وی یادآور شد: در چنین شرایطی معاونان فرهنگی و دانشجویی علیرغم برنامه‌هایی که تدارک دیده بودند، در مسائل رفاهی دانشجویان از جمله خوابگاه و غذا، غافلگیر شدند. با تأسف باید گفت با وجود این که بخش مهمی از نیازهای دانشجو در دانشگاه به مسائل رفاهی وی باز می‌گردد و بر عهده معاونان فرهنگی و دانشجویی است اما هیچ گاه در شورای گسترش از معاونان فرهنگی و دانشجویی دعوت نمی‌شود و ما اطلاع نداریم که چه تعداد مهمان جدید برای دانشگاه خود داریم.

معاون وزیر بهداشت، اظهار داشت: در حالی که مسؤولیت فرهنگی دانشگاه بر عهده معاونان فرهنگی و دانشجویی است، اسکان و ارائه خدمات رفاهی به تعداد دانشجویان بیش از ظرفیت تعیین شده، معاونان را از وظیفه اصلی خود بازداشته است. اطلاع دارم که در برخی دانشگاه‌ها برخی از مناقصه‌های تأمین غذا به دلیل فشارهای مالی چندین بار برگزار شده است؛ ما نیز با تمام قوا به دنبال پی‌گیری مسائل مالی در کنار توجه به مسائل فرهنگی هستیم.

وی در ادامه به ارایه گزارشی از اقدامات چهار ماه گذشته معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت پرداخت و در ابتدا به دوره‌های برگزار شده در بخش‌های مختلف این معاونت اشاره کرد و گفت: "دوره آموزشی-توجیهی مسؤولان دبیرخانه‌های ستاد اقامه نماز" و "شورای امر به معروف و نهی از منکر" در مشهد در دو قسمت کارشناسان و ائمه جماعات با حضور افراد ممتازی مانند حجت الاسلام قرآئتی و حجت الاسلام رستمی برگزار شد.

لاری افزود: "دوره تربیت معلم قرآن کریم" در سه رشته "قرائت"، "حفظ" و "مفاهیم قرآن" در خزر آباد ساری برگزار شد و "بیست و چهارمین جشنواره قرآن و عترت" نیز در دو مرحله به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی همدان برگزار شده است و امشب آخرین اختتامیه این جشنواره برگزار می‌شود.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت به برگزاری دوره آموزشی نماز، ضمن خدمت کارکنان ستادی وزارت بهداشت هم اشاره کرد و گفت: در این حوزه تفاهم نامه سه جانبه در  زمینه نماز با تایید وزیر بهداشت با ستاد اقامه نماز امضا شد و در ادامه آن دوره آموزشی ضمن خدمت در مورد سبک زندگی نیز برگزار شد.

وی به برگزاری دوره آموزشی "تدبر در قرآن" اشاره کرد و گفت: ما در گذشته دوره تدبر در قرآن کریم را با حضور استاد رضازاده برگزار کردیم و برگزار کنندگان این دوره توانستند مخاطب بسیاری را جذب خود کنند و طرح بسیار موفقی بود، در حال حاضر ۱۰ دانشگاه خواستار برگزاری این طرح هستند و امیدواریم برگزاری این دوره‌هامنتج به معنابخشی و عمق دادن به فعالیت‌های قرآنی شود. 

معاون وزیر بهداشت تاکید کرد: در قسمت پژوهشی مرکز قرآن و عترت در معاونت فرهنگی و دانشجویی، دو نشریه مهم علمی، پژوهشی منتشر می‌شود که قابل توجه هستند. مشکلات این نشریات احصا شده و در تلاشیم که این نشریات مغفول مانده را به جایگاه اصلی خو بازگردانیم؛ در مجموع باید حوزه پژوهشی قرآن را جدی‌تر دنبال کنیم.

لاری به برگزاری اختتامیه "جشنواره نشریات دانشجویی تیتر ۱۱ " توسط وزارت علوم با مشارکت وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: با توجه به یک سال در میان بودن میزبانی جشنواره نشریات دانشجویی میان وزارتخانه‌های بهداشت و وزارت علوم، تلاش داریم در سال آینده با کیفیت بهتری این مراسم را به میزبانی وزارت بهداشت برگزار کنیم. در تلاش هستیم در ۱۰ منطقه کشور نشست آموزشی و انتخاباتی مناطق خانه نشریات را برگزار کنیم که تاکنون در یک منطقه این نشست برگزار شده است و هم‌اکنون نشست دوم به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی ایلام در حال برگزاری است.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با تاکید بر اهمیت جایگاه انجمن‌های علمی بیان داشت: سندی برای فعالیت‌های انجمن‌های علمی تدوین و به معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ابلاغ شده است که در این سند عرصه‌های مختلف فعالیت انجمن‌های علمی دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تبیین شده و به بحث استارت‌آپ‌ها پرداخته شده است و با توجه به لزوم حرکت به سمت دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم باید در زمینه انجمن‌های علمی جدی‌تر وارد عمل شویم.

وی به وجود سه پتانسیل علمی و دانشجویی در دانشگاه‌های علوم پزشکی اشاره کرد و گفت: "کمیته تحقیقات دانشجویی" در معاونت پژوهشی، "استعدادهای درخشان" در معاونت آموزشی و "انجمن‌های علمی دانشجویی" در معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در حوزه‌های علمی به صورت اختصاصی فعالیت می‌کنند که باید بتوانیم میان این سه حوزه ارتباط برقرار کنیم.

لاری به فعالیت ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی اشاره کرد و افزود: واحدهای دبیرخانه ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی فعال شده و در این مدت بیش از ده‌ها جلسه در خصوص حجاب و عفاف داشته‌ایم. سیاست ما در این زمینه این است که در مسیر حجاب و عفاف به شکل حرفه‌ای کار را دنبال و تلاش کنیم اخلاق و پوشش حرفه‌ای را در کنار هم قرار دهیم و قانون‌مند شدن این نگاه را مد نظر داشته باشیم.

وی رونمایی از ابزار جدید غربال‌گری پایش سلامت‌روان دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور را از جمله اقدامات مهم انجام شده برشمرد و گفت: این نوید را می‌دهم که همکاران مشاوره می‌توانند از ابزارهای غربالگری جدیدی که به همت همکاران ما از دور قبل آغاز شده و اکنون به بهره‌برداری رسیده است، استفاده کنند. سه طرح مهم نیز در دور قبل آغاز شده و نتایج آن به زودی اعلام می‌شود. یکی از این طرح‌ها "شیوع شناسی مصرف مواد" است. با در نظر گرفتن این پیش‌فرض که حتی یک آسیب اجتماعی هم در فضای دانشگاهی زیاد است، اما آمار به دست آمده نگران‌کننده نیست و تنها موضوع نگران کننده گرایش دانشجویان علوم پزشکی به مصرف مواد دارویی است.                                                                                              

معاون وزیر بهداشت به برگزاری المپیاد ورزش‌های قهرمانی دانشجویان پسر  اشاره کرد و خاطر نشان کرد: این المپیاد امسال به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی تبریز بسیار باشکوه و منظم برگزار شد و گردهمایی مدیران تربیت بدنی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور نیز در حاشیه آن برگزار شد.

لاری به برگزاری چهارمین جلسه شورای مرکزی مجمع دبیران شوراهای صنفی اشاره کرد و گفت: دومین نشست انتخاباتی شورای مرکزی شوراهای صنفی در مهرماه ۹۸ برگزار شده. هر تغییری بخواهید در فضای دانشگاهی ایجاد کنید، می‌توانید با همکاری شورای صنفی آن را به انجام برسانید پس این شوراها را جدی بگیرید. ممکن است دانشجویان ما در حیطه آموزشی تحت فشار زیادی باشند؛ تنها جایی که می‌توانند این فشارها را تخلیه کنند در حوزه فرهنگی است؛ پس باید بستری فراهم شود تا مسؤولان آموزشی نیز با شوراهای صنفی همراه شوند.

وی با اشاره به نشست سالانه روابط عمومی‌ها، پایگاه خبری مفدا و همچنین تغییرات اساس‌نامه مفدا اشاره کرد و گفت: یکی از این تغییرات در موضوع کار دانشجویی است که ما موافق پرداخت آن هستیم. زیرا دانشجویی که در مفدا مشغول است برای معاونت فرهنگی و دانشجویی وقت می‌گذارد و باید کار دانشجویی دریافت کند. اولین دوره آموزشی رسانه‌ای پایگاه خبری مفدا با دانشکده خبر نیز برگزار شده که برکات زیادی در حوزه کاری مفدا خواهد داشت.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در ادامه اضافه کرد: یکی دیگر از اقدامات مهم انجام شده اصلاح شیوه‌نامه جدید انضباطی دانشجویان علوم پزشکی است که پس از ۱۰ سال بازنگری و به‌روز شده است. 

قدرت سیاسی و نهادهای رسمی باید معرف نهادهای اجتماعی و مردم باشند، اگر خادم بودند موجه‌اند و اگر نبودند باید زیر و زبرشان کرد زیرا فلسفه انقلاب اسلامی ان است

در ادامه دکتر عماد افروغ در جمع معاونان فرهنگی و دانشجویی وزرت بهداشت بیان کرد: حضور در این جمع و بیان نکاتی در خصوص فرهنگ از سوی فردی که از بیرون این جمع به شما نگاه می‌کند را به فال نیک بگیرید زیرا کسی که از میان شما نیست دارد شما را رصد می‌کند و این نتیجه بخش است. امام(ره) در سال ۴۳ می‌فرمایند «دولت مال مردم است، بودجه مملکت از جیب مردم است، شما نوکر مردم هستید، دولت ها خدمتگزار مردمند. هی لفظا نگویید من خدمتگزار، و عملا تو سر مردم بزنید و این ارباب های بیچاره‌تان را پایمال کنید» این فرمایشات یک بحث علمی است.

وی ادامه داد: قدرت سیاسی و نهادهای رسمی باید معرف نهادهای اجتماعی و مردم باشند، اگر خادم بودند موجه‌اند و اگر نبودند باید زیر و زبرشان کرد زیرا فلسفه انقلاب این است. من قبل از این که وزارت بهداشت و علوم از هم جدا شوند آشنایی بیشتری با این حوزه داشتم اما پس از جدایی  این دو وزارتخانه تجربه زیسته‌ای از علوم پزشکی ندارم، البته بر خلاف وزارت علوم، اسم وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی بسیار خوب است اما وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اسم خیلی بدی دارد، یعنی یکی از ایرادات جدی من این است که چرا فرهنگ را از وزارت فرهنگ و آموزش عالی گرفتید؟ و نقد من به شورای عالی انقلاب فرهنگی و متولیان فرهنگی این است که در این زمان که این نام را تغییر دادند شما کجا بودید؟ و دریغ از یک حساسیت و تخصص که اگر تخصص داشتید متوجه می‌شدید علم ماهیت فرهنگی هم دارد و روی معرفت اثر می‌گذارد.

این جامعه شناس و استاد دانشگاه با بیان این‌که من اعتقاد دارم ما «وحدت در عین کثرت را لازم داریم» از ایجاد صنف در میان مشاغل و تخصص‌های مختلف انتقاد کرد و گفت: ما اگر کثرت گرایی مفرط را ببینیم مشخص می‌شود به مردم خیلی توجه نداشته‌ایم. صنف‌گرایی در همه جا وجود دارد و در همه جا نیز ایراد دارد زیرا با صنف‌گرایی سر مردم منت می‌گذاریم که هستیم در حالی که اگر نباشیم اتفاقی نمی‌افتد. ما باید به دنبال نوعی وحدت در بین کثرت باشیم؛ کثرت به علاوه وحدت باید باشد اما سؤال این است که وحدت اکنون در نحوه مدیریت و توجه به خرده فرهنگ‌ها کجا است؟.

افروغ تصریح کرد: متاسفانه ما سهل از کنار فرهنگ عبور می‌کنیم در حالی که "پرداختن به مقوله فرهنگ به دلیل ماهیت سهل و ممتنع بودنش کار بسیار دشواری است"و به فرموده رهبر انقلاب فرهنگ مانند اکسیژن می‌ماند. بهترین اثری که از فرهنگ دیدم معرفت مشترک است، معرفتی که آحاد جامعه از آن تاثیر دارند، قابلیت انتقال دارد، افراد از آن سهیم هستند و قابلیت یادگیری دارد. فرهنگ امری تاریخی، اجتماعی و بشری است.

این استاد دانشگاه بیان داشت: افراد مهم هستند اما به شرطی که ساختارها را بشناسیم. ما در فرهنگ نیز ساختار داریم، یک فرهنگ بازدارنده است و یک فرهنگ آزادی بخش، یعنی مبحث ساختار عینی در فرهنگ داریم. درست است که از وجود ساختارها می‌گوییم اما ساختارها از آسمان نیامده است، عامل‌ها را ما شکل می‌دهیم و ما می‌توانیم تغییرشان بدهیم. در رابطه انسان و ساختار هیچ چیزی پر اهمیت تر از انسان نیست، خدا آمده است انسان را نجات دهد و به کمال برساند پس همه چیز خادم انسان است.

در ادامه سخنان عماد افروغ، معاونان فرهنگی و دانشجویی سؤولات و ابهامات خود را در خصوص موضوع فرهنگ و دانشگاه را با او درمیان گذاشته و پاسخ‌های این استاد دانشگاه را استماع کردند.

آموزش و توانمندسازی فعالان رسانه‌ای مفدا؛ برنامه‌اصلی و اولویت یک روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت 

در ادامه مهدی معماری، مدیر روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه "توانمندسازی و آموزش فعالان رسانه‌ای مفدا " از دغدغه‌های گذشته ما بوده است، خاطرنشان کرد: در راستای توانمندسازی فعالان رسانه‌ای مفدا با انعقاد تفاهم نامه با دانشکده خبر خبرگزاری جمهوری اسلامی، نخستین دوره آموزشی مهارت‌های رسانه‌ای را به میزبانی دانشکده خبر برگزار کردیم به زین‌پس به طور متوسط هر سه‌ماه یک‌بار دوره‌های آموزشی مهارت‌افزایی در سطوح مختلف بر مبنای نظام‌نامه آموزشی برگزار خواهد شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به ارزیابی فعالیت‌ها و رتبه بندی پایگاه‌های خبری مفدا اشاره کرد و گفت: موضوع رتبه بندی شعب دانشگاهی مفدا از جمله برنامه‌های جاری و هرساله ما است و بر اساس نتایج آخرین رتبه‌بندی انجام شده که بر اساس شیوه نامه ابلاغی صورت گرفت، مفدا تبریز رتبه نخست را کسب کرد، تربت حیدریه و گناباد به ترتیب رتبه های دوم و سوم را به دست آوردند و شعب دانشگاهی مفدا دانشگاه‌های علوم پزشکی علوم بهزیستی و قم به ترتیب حائز رتبه های چهار و پنجم شدند که از مدیران مفدای این دانشگاه‌ها در تهران در حضور دکتر سیما سادات لاری معاون وزیر بهداشت تقدیر به عمل آمد و نتایج رتبه‌بندی هفته آتی به دانشگاه‌ها اعلام خواهد شد.

مدیر روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت به جذب ۲۵ نفر از نیروهای متخصص حرفه‌ای در حوزه پایگاه‌های خبری مفدا اشاره کرد و گفت: این تعداد از نیروهای رسانه‌ای را در وهله نخست از داخل دانشگاه‌های علوم پزشکی شناسایی کردیم و اگر این پتانسیل در داخل دانشگاه وجود نداشت، از بیرون دانشگاه نیروهای حرفه‌ای رسانه‌ای را به مفداهای دانشگاهی تزریق کردیم و حوزه منابع انسانی‌مان را در حوزه مفدا تقویت کردیم.

وی با اشاره به اینکه سیاست ما در انتخابات مدیران شعب دانشگاهی مفدا، توجه به ظرفیت‌های درون دانشگاهی است، خاطرنشان کرد: در یک سال گذشته تلاش کردیم در دانشگاه‌هایی که مدیر مفدا نداریم از بین نیروهای دانشگاهی به دنبال افراد آشنا به مهارت‌های رسانه‌ای بگردیم و چنانچه فردی را پیدا نمی‌کردیم به سمت استفاده از ظرفیت‌های برون دانشگاهی با مدل خرید خدمت رفتیم.

معماری، به آماری از نیروهای ثابت فعال در شعب دانشگاهی مفدا اشاره کرد و گفت: متاسفانه در ۹ دانشگاه علوم پزشکی نیروی ثابت فعال در پایگاه خبری مفدا نداریم و یا اگر وجود دارد تنها یک نفر است. همچنین در هفت دانشگاه علوم پزشکی مدیر نداریم که مشکل و نقیصه‌ای بزرگ است که باید به کمک شما معاونان محترم به زودی و طی سه ماه آینده  آن را رفع کرد.

وی یکی از رویکردهای اصلی پایگاه های خبری مفدا را، مخاطب محوری و توجه به نیازهای مخاطبان عنوان کرد و گفت: دو سرویس "علمی و پژوهشی" و " آموزشی" با این‌که در ساختار اداری دانشگاه‌ها ذیل معاونت فرهنگی و دانشجویی تعریف نشده‌اند را با این هدف در پایگاه های خبری مفدا طراحی کردیم تا به نیازهای رسانه‌ای مخاطبان و دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی در حوزه موضوعات آموزشی و تحقیقاتی پاسخ داده شود. 

مدیر روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه بیش از ۷۰ درصد توان روزانه فعالان رسانه‌ای مفدا، مصروف فعالیت‌ در شبکه‌های اجتماعی و نرم‌افزارهای پیام رسان‌ می‌شود، اظهار کرد: دانشجویان و مخاطبان مفدا اغلب اخبار دانشگاهی دانشگاه‌های خود را از طریق این پیام رسان دریافت می‌کنند و در همه دانشگاه‌های علوم پزشکی بجز یک دانشگاه، مفدا در شبکه‌های اجتماعی حضور فعال دارد.

معماری با اشاره به‌اینکه در سال ۹۶ همه توان ما در وزارت بهداشت در کنار فعالیت جاری و ذاتی مفدا که همان پوشش صحیح، دقیق و سریع فعالیت‌های فرهنگی و دانشگاهی دانشگاه‌های سراسر کشور است، معطوف «سامان دادن به تشکیلات مفدا» شد، تصریح کرد: اتفاق مهمی که در سال ۱۳۹۶ رقم‌خورد، «تدوین فرآیندهای ارتباطی و تشکیلات مفدا» در سطح کشور بود که کمک بسیار شایانی به رشد کمی و کیفی پایگاه‌های خبری مفدا در سراسر کشور کرد به‌طوری که در طی یک‌سال ساختار و آرایش منابع انسانی مفدا منطبق بر نیازهای خبری و رسانه‌ای دانشگاه‌ها شد و مجموعه پایگاه‌های خبری مفدا در سراسر کشور با یک اصول و یک روش واحد، خدمات رسانه‌ای ارائه کردند.

مدیر پایگاه‌های خبری مفدا، در بخش پایانی سخنان خود به وضعیت مفدا در نظام رتبه‌بندی بین‌المللی الکسا اشاره کرد و گفت: از ابتدای راه‌اندازی و فعالیت مفدا رتبه ما در الکسا در حال بهبود است و در تلاش هستیم تا با راه‌اندازی یک تیم‌حرفه‌ای سئوکار، سئو پایگاه خبری مفدا را به طوری جهشی بهبود داده و هدف‌گذاریمان تا سال آینده رسیدن به رتبه الکسا زیر ۱۰۰۰ است.

برگزاری جشنواره بین‌المللی سیمرغ از ۲۴ تا ۲۹ آبان‌ماه

در ادامه این اجلاس در نوبت بعداز ظهر، امیر لله‌گانی مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت طی سخنانی با اشاره به اینکه دهمین جشنواره بین المللی سمیرغ طی روزهای ۲۴ تا ۲۹ آبان ماه امسال در پردیس تئاتر تهران برگزار می‌شود، گفت: در این رویداد بزرگ فرهنگی- دانشگاهی ۱۴۰۰ نفر دانشجو رقابت‌های خود را برگزار خواهند کرد و دانشگاه علوم پزشکی شیراز با ۱۱۴ دانشجو بیشترین شرکت کننده را درمرحله  نهایی این رویداد هنری دارد.

امیر لـله‌گانی روز پنجشنبه نهم آبان ماه در شانزدهمین اجلاس معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی همدان برگزار شد، با بیان این خبر افزود: دانشگاه علوم پزشکی شیراز با ۱۱۴ نفر راه یافته به مرحله نهایی جشنواره، بیشترین دانشجویان را در مرحله نهایی به خود اختصاص داده است و بعد از آن تبریز با ۷۹ شرکت کننده، اصفهان با ۶۷، اهواز با ۶۶ و بابل با ۵۹ نفر به ترتیب رتبه‌های دوم تا پنجم را  از آن خود کردند.

وی بر لزوم همکاری و مشارکت معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی جهت اعزام شرکت کنندگان به مرحله نهایی جشنواره بین‌المللی سیمرغ تاکید کرد و گفت: امسال نیز همانند سال‌های گذشته دانشجویان خارجی از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در برخی از رشته‌ها، آثار خوبی با موضوعات «فرهنگ سلامت» ارائه دادند و بعد بین‌المللی این جشنواره، اعتبار خاصی به این رویداد بزرگ فرهنگی- دانشگاهی بخشیده است.

مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت با اشاره به برگزاری دو اختتامیه در جشنواره بین‌المللی سمیرغ گفت: توزیع جوایز به برگزیدگان رشته‌های مختلف در دو مراسم اختتامیه برگزار خواهد شد و در همین جا از همه شما معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی دعوت می‌کنم با حضور در این آیین‌ها، بسترهای افزایش انگیزه ومیل دانشجویان به فعالیت‌های فرهنگی را بیش از پیش فراهم سازید و باعث تشویق ودلگرمی دانشجویان شوید.

للـه‌گانی با بیان اینکه جشنواره بین‌المللی سیمرغ طی چند سال اخیر، دستخوش تغییرات و تحولات زیادی شده است، اظهار کرد: موضوع‌هایی مثل "قرآن و نشریات" در حوزه رقابتی از جشنواره فرهنگی از مدتها قبل جدا شد و این موضوعات به طور تخصصی در جشنواره های تخصصی‌تر دنبال می‌شود اما با این حال تعدد رشته‌های مختلف در جشنواره بین‌المللی سیمرغ بیانگر اهمیت و متنوع بودن این فستیوال فرهنگی- دانشگاهی است و بسیار خوشحال هستیم که در جشنواره سیمرغ، رقابت دانشجویان در رشته‌های متنوع فرهنگی و هنری از تئاتر گرفته تا هنرهای تجسمی، ادبی، فیلم و... را شاهد هستیم و بیانگر این است که استقبال و مشارکت دانشجویان از این جشنواره نسبت به سال‌های گذشته بیشتر شده است.

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه دهمین جشنواره بین المللی سمیرغ طی روزهای ۲۴ تا ۲۹ آبان ماه امسال در پردیس تئاتر تهران برگزار می‌شود، گفت: در این رویداد بزرگ فرهنگی- دانشگاهی ۱۴۰۰ نفر دانشجو رقابت‌های خود را برگزار خواهند کرد و دانشگاه علوم پزشکی شیراز با ۱۱۴ دانشجو، بیشترین شرکت کننده را در مرحله نهایی این رویداد هنری دارد. ضمن اینکه امسال قرار بود دهمین جشنواره بین المللی سیمرغ تابستان برگزار شود اما به دلیل حجم و گستردگی برنامه‌ها، آماده سازی دانشگاه‌ها برای آغاز سال تحصیلی و مقارن بودن تابستان با ایام محرم و صفر، تصمیم بر آن شد مرحله نهایی جشنواره سیمرغ طی روزهای ۲۴ تا ۲۹ آبان‌ماه برگزار شود.

للـه گانی در بخش دیگری از سخنان خود به فعالیت انجمن‌های علمی اشاره کرد و گفت: سال گذشته انتخابات انجمن‌های علمی کشوری به صورت ملی و به صورت متمرکز بر اساس آیین‌نامه برگزار شد و امسال بر اساس سیاست‌های موجود، بنا داریم انتخابات انجمن‌های علمی کشوری را به صورت تفکیکی و منطقه‌ای برگزار کنیم. همچنین کارگاه‌های آموزشی نیز در این راستا برگزار شد و  خدا را شاکر هستیم که ۱۲ انجمن علمی دانشجویی کشوری در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی متناسب با رشته علمی که به حدنصاب رسیدند، تأسیس شد.

للـه‌گانی همچنین به تغییر آیین‌نامه دانشجوی نمونه اشاره کرد و گفت: از سوی وزیر بهداشت آیین نامه جدید دانشجوی نمونه به دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ شد و این آیین‌نامه دچار تغییراتی شد که از معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌ها تقاضا می‌کنم به منظور تسلط و اشراف بر موضوع، این آیین‌نامه را به دقت مطالعه کنند و اطلاع‌رسانی های لازم را در این زمینه انجام دهند.

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت همچنین به پیش‌رو بودن جشنواره نشریات دانشجویی تیتر ۱۲ به میزبانی وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: مفتخر هستیم که سال آینده از بین دستگاه‌های مختلف، میزبان این رویداد بزرگ فرهنگی هستیم .

وی همچنین بر لزوم توانمندسازی دانشجویان در حوزه نشریات دانشجویی اشاره کرد و گفت: خانه نشریات یک نهاد صنفی و آموزشی است که از چند سال گذشته در ستاد وزارت بهداشت تشکیل شد و یکی از رسالت‌های ما، موضوع آموزش وتوانمندسازی دانشجویان در حوزه نشریات است و طی سال‌های گذشته نشست‌های منطقه‌ای با این موضوع برگزار شد که به رشد و ارتقای توانمندسازی دانشجویان در مقوله نشریات کمک شایانی به دانشگاه‌ها کرد.

مشارکت دانشگاهیان در جشنواره امسال قرآن و عترت وزارت بهداشت ستونی بود/ شیراز رتبه نخست جشنواره را کسب کرد

​سخنران بعدی شانزدهمین اجلاس معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، رییس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت بود.

 محمد مهدی بحرالعلوم؛ رئیس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت در جمع معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور آماری از جشنواره بیست و چهارم قرآن و عترت دانشگاهیان دانشگاه‌های علوم پزشکی ارائه کرد و گفت: مشارکت دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه ها در رشته‌های مختلف جشنواره ستودنی است و خوشحال هستم برخی از معاونان فرهنگی ودانشجویی علیرغم مسؤولیت و گستردگی کار و مشغله  کاری خود، در جشنواره قرآن و عترت شرکت کردند و حتی برخی‌ها  از آنها رتبه‌هایی کسب کردند.

وی با اشاره به برگزاری موفق بیست و چهارمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت در هفت بخش و ۴۴ رشته، اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی شیراز موفق شد در مجموع، با کسب امتیازات لازم و با اختلاف زیاد، مقام نخست این دوره از جشنواره را کسب کند.

بحرالعلوم، اظهار کرد: رقابت نزدیک و خوبی را در میان دانشگاهیان در رشته‌های مختلف در جشنواره امسال شاهد بودیم و امیدوارم برگزاری این جشنواره بتواند در توسعه و افزایش میل و انگیزه دانشگاهیان به قرآن و معارف دینی کمک شایانی کند.

رئیس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت گفت: در تلاش هستیم در کنار برگزاری جشنواره که یکی از اهداف اصلی این مرکز است، موضوعات «آموزشی و پژوهشی» را در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی تقویت کنیم.

وی از اجرای طرح "تدبر در قرآن "برای نخستین بار در زنجان اشاره کرد و گفت: این طرح در همدان نیز مورد اجرا قرار گرفت و تلاش داریم این طرح را در فاز نخست در ۱۰ دانشگاه علوم پزشکی اجرا کنیم و اگر این طرح به موفقیت های بیشتری رسید، می‌توان آن را به کل دانشگاه‌های علوم پزشکی تعمیم داد. هدف از اجرای «طرح تدبر در قرآن»، توجه و تاکید بر مباحث مفاهیمی قرآن کریم است. از آنجا که حفظ قرآن کریم همواره مورد تأکید مقام معظم رهبری بوده است، در صدد هستیم موضوع حفظ قرآن کریم را در قالب طرح‌های تشویقی، در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی اجرا کنیم تا گرایش وانگیزه دانشگاهیان به حفظ قرآن بیشتر شود. البته برای تشویق حافظان قرآن، بنا داریم فعالیت‌هایی در این زمینه کنیم.

۵۰۰ هزار نفر از راهپیمایان اربعین از جامعه دانشگاهی بوده‌اند

 

در ادامه شانزدهمین اجلاس معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی؛ رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در جمع معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور حاضر شده و به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی با اشاره به این‌که یکی از مهمترین اقشاری که در جامعه مشغول به خدمت بوده و مردم ناگزیر به مراجعه به آنها هستند، حوزه‌های بهداشت، سلامت و درمان هستند، گفت: امام صادق(ع) می‌فرمایند جامعه ناگزیر از این است که به سه گروه مراجعه کند، یک «فقیه و عالم دین‌شناس دانشمند»، دو «امیر عادل»  و سه «پزشک بصیر» مورد اطمینان و به جز نادان‌ها به این سه قشر پشت نمی‌کنند. یعنی همان‌گونه که توجه به دین و عالم دینی را مهم می‌شمارد، توجه به پزشک را نیز مهم می‌داند.

 در جریان سیل‌های اخیر کشور، همین دانشجویان و جوانان بارهای بسیار بزرگی را از دوش ما برداشتند و در جریان راهپیمایی باشکوه اربعین حضور حماسی را رقم زدند.بر اساس پژوهشی که شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام داده بود مشخص شد بیش از ۵۰۰ هزار زائر از میان جمعیت سه میلیون و ۱۰۰ هزار نفری از جامعه دانشگاهی بوده است.رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در ادامه با تببین انتظاراتی که از محیط دانشگاهی وجود دارد، یادآور شد: اولین انتظار از دانشگاه این است که کادر متخصص مورد نیاز جامعه را این مجموعه و ساختار تربیت کند، به دیگر معنا بخش‌های مختلف حوزه بهداشت، درمان و سلامت در دانشگاه‌های علوم پزشکی تربیت افراد متخصص و دارای شایستگی برای حل مسائل این بخش را بر عهده دارند.

 مسؤولیت دوم این که این افراد متخصص هر کدام در یک نقطه‌ای قرار  گرفته و مسؤولیتی را برعهده می‌گیرند حال جراح متخصص، پرستار، و بهیار در کنار وظایف خود باید مسائل جامعه را نیز حل کند.

 وی بیان داشت: دانشگاه موظف است مسائل کلان جامعه را دنبال  و حل کند، اگر ما به مسئله‌ای در این حوزه برسیم باید دانشگاه به دنبال رفع آن باشد. انتظار دیگر از دانشگاه این‌ است که در کنار حل مسائل، خود نیز دائم درگیر تحول و نو شدن باشد.
رستمی با بیان این‌که تحولات عمومی، سیاسی و اجتماعی جامعه در دانشگاه باید رصد شود، گفت: این تحولات باید در دانشگاه هدف‌گذاری و ریل‌گذاری شود زیرا بخش نخبه و اندیشمند در این فضا حضور دارد. اگر دانشگاه را عام توصیف کنیم و حوزه‌های علمیه را بخشی از این محیط بدانیم باید در همین محیط رصد و آسیب شناسی صورت بگیرد.

«مشروح این خبر را اینجا بخوانید»

در پایان این اجلاس یک روزه دبیر شورای مرکزی انضباطی دانشجویان علوم پزشکی گزارشی از شیوه نامه جدید انضباطی ارائه کرد. دکتر وحید صرامی در این نشست گزارشی از تغییرات شیوه‌نامه جدید انضباطی  دانشجویان مصوب دو وزارتخانه بهداشت و علوم ارائه کرد.

وی خاطرنشان کرد: شیوه‌نامه انضباطی دانشجویان را از سال ۹۴ با مشارکت وزارت علوم مورد بحث و مشورت قرار دادیم و درنهایت مرداد ماه امسال این شیوه نامه به تصویب وزارت علوم و بهداشت رسید و این شیوه‌نامه محصول چهار سال بارش افکار، مشورت و تبادل نظر است که سرانجام شهریور ماه سال جاری این شیوه نامه به دانشگاه‌ها ابلاغ شد.

صرامی اظهار کرد: در تدوین این شیوه‌نامه، با دفاتر حقوقی و برخی از نهادهای برون سازمانی و درون سازمانی از جمله مجلس شورای اسلامی، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و همچنین مسؤولان و کارشناسان دانشگاه‌های علوم پزشکی و همچنین دانشگاه‌های وزارت علوم همفکری کردیم. تلاش ما بر این بود که با این شیوه نامه جدید بتوانیم آن را کاربردی‌تر و اجرایی‌تر کنیم.

پایان بخش شانزدهمین اجلاس معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، سخنرانی و جمع‌بندی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت بود.

دکتر سیما سادات لاری تدوین شیوه‌نامه اجرایی تشکیل شورای مشورتی مناطق، اصلاح شاخص‌های فرهنگی و دانشجویی هیأت‌های امنا، اصلاح چارت تشکیلاتی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و پیگیری دریافت کمک مالی با هدف کاستن از اثرات سو، فشارهای اقتصادی بر دانشگاها را از جمله برنامه‌های آتی و در دست اقدام این وزارتخانه برشمرد.


منبع : انجمن اسلامی دانشگاه - معاونت دانشجویی و فرهنگی چاپ مطلب ارسال خبر به دوستان

رتبه بندی شما به مطلب فوق:


دیدگاه‌ها 0 نظر

این مطلب فاقد نظر می باشد.جستجو
محرم1 (۱۸۹۱ بازدید)
تماس با ما (۶۳۹ بازدید)

برای مشاهده اوقات شرعی کلیک نمایید ...